מודעות סביבתית

האנושות הולכת ונחלשת בצורה איטית כבר הרבה מאוד זמן. תהליך ההיחלשות כולל בתוכו גם את היחלשות חוסן הגוף מפני מחלות שונות וההסתמכות ההולכת וגוברת על קופות חולים, בתי חולים והרופאים. כמות התרופות שהאנושות צורכת הולכת ועולה יחד עם זה שעמידות החיידקים בפני התרופות מתחזקת וזה מאלץ להשקיע כל הזמן יותר ויותר משאבים כדי שהאנושות תצליח להחזיק מעמד ולהמשיך לתפקד בצורה בריאה. למה האנושות נמצאת בתהליך כזה? התשובה נמצאת בתוצרי ההתפתחות המהירה והחומרים המלאכותיים, שהאנושות פיתחה לעצמה לצורך הנוחות. האנושות נמצאת בחיפוש מתמיד אחר כלים וחפצים שיהיו נוחים לשימוש, עד שבתקופה הנוכחית אותם כלים וחפצים שמעניקים לאנושות את הנוחות הפכו לאויבי האנושות. לא מדובר בהררי הזבל והאשפה שממלאים את עולמנו, אלא בעצם הימצאותם של הכלים והחפצים האלו בחיינו, בבתינו, סביבנו ועלינו.

המדע כבר מודע לכך שכל חפץ יש לו את ההקרנה האישית שלו. נכון, יש חפצים שכמות ההקרנה שיוצאת מהם היא מאוד חלשה ואין לה השפעה על גוף האדם, למשל עץ מול טלפון סלולארי. מאחר והאנושות לא מוקפת רק בעצים שהם תוצר טבעי, והסביבה שבה האנושות חיה היום מלאה בחומרים מלאכותיים שונים שמקורם בנפט שממנו באים כל תרכובות הפלסטיק השונות שחיי האנושות מלאים בהם. בצורה איטית הסביבה האנושית הפכה לעתירת קרינה מסוגים שונים וברמות שונות כשבמקור הסביבה מלאת החפצים נוצרה ופותחה לשמש לנוחות האנושות. ככל שהאנושות הלכה והתרחקה מהחומרים הטבעיים שהם יקרים יותר ועברה לחומרים מלאכותיים כך הסביבה שהשתנתה החלה לגרום להיחלשותו של הגוף האנושי. בגלל שההשפעה הזאת היא ארוכת טווח ולא מיידית והאנושות רודפת אחרי הנוחות, לא מחברים בין שפעת החפצים המלאכותיים לתהליך היחלשותה של האנושות.

המודעות הסביבתית מנסה לפקוח את עיני האנושות ומסבירה איך הסביבה היום נהפכה לאויב הגדול של האנושות כמו שהגולם קם על יוצרו. האנושות היום חיה בסביבה עוינת לבריאותה, זה מתחיל בכלי המטבח וצורת הבישול בכלים שונים, אריזות המזון במרכולים, ממשיך בהתנהלות ההיגיינית הכוללת שימוש בחומרי ניקוי שונים ובאמצעי רחצה שונים, רחצת תינוקות, תפרחות חיתולים, קוסמטיקה, ממשיך באיכות המים ובשיטת הזרמת המים לבתים, סוגי התאורה ומכשירי החשמל בתוך הבתים ובמרחב האורבני. אכסון של בגדים ונעליים בארונות, הרכבי הבגדים השונים, פינוי האשפה מהבתים, הקניונים שמבקרים בהם, המדרכות וכיכרות העיר, גשרים לתחבורה וגשרים להולכי רגל, הליכה ברחובות העיר, רכבות, מכוניות, מטוסים, שדות תעופה, מרחבים בין אורבניים, ועוד.

המודעות הסביבתית לא באה להחזיר את האנושות לתקופות עתיקות, לא ניתן לחזור אחורנית מהקדמה וההתפתחות. אבל דרך התנהלות נכונה במסגרת הסביבה העוינת ניתן להקטין ולצמצם את השפעת הקרינה על הבריאות. לא ניתן לברוח לחלוטין מהקרינה ומהתוצאות שלה, אבל בעזרת מודעות סביבתית נכונה וקצת שימת לב לפרטים שונים, ניתן לחיות חיים בריאים יותר ומלאי אנרגיה ולהיות פחות חשופים למחלות ולעכב את סימני הגיל.
 
כל הזכויות שמורות © זאב אבירז